![](https://www.iapopsi.gr/wp-content/uploads/2024/07/4340096_220151-750x430.jpg)
Αποκλείστηκε από τον τελικό στα 200μ. πεταλούδα η Γεωργία Δαμασιώτη
Η Ελληνίδα κολυμβήτρια τερμάτισε όγδοη στη δεύτερη ημιτελική σειρά
Μετά την εξαιρετική πρωινή της προσπάθεια και την πρόκριση που πήρε κάνοντας και πανελλήνιο ρεκόρ (2:09,55) στα 200μ. πεταλούδα, η Γεωργία Δαμασιώτη δεν μπόρεσε να κάνει μεγαλύτερη υπέρβαση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Η Ελληνίδα κολυμβήτρια τερμάτισε όγδοη στη δεύτερη ημιτελική σειρά με 2:10,25 και δεν μπόρεσε να έχει έναν από τους οκτώ καλύτερους χρόνους στις δύο ημιτελικές σειρές. Ο χρόνος της ήταν ο 15ος μεταξύ των 16 κολυμβητριών των ημιτελικών.
Ταχύτερη στους ημιτελικούς ήταν η Καναδή Σάμερ ΜακΙντος με 2:04.87, που είναι και μεγάλο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο.