Άλμα πρόκρισης η Ομόνοια 3-1 την Τορπέντο Κιουταϊσι

Η Πάφος γνώρισε την ήττα 2-1 από την Ζαλγκίρις

Άλμα πρόκρισης στον γ’ προκριματικό γύρο του Conference League έκανε η Ομόνοια. Η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας επικράτησε 3-1 της Τορπέντο Κιουταΐσι, έχοντας για πρωταγωνιστή τον έναν εκ των στόπερ της, Κουλιμπαλί, που σκόραρε δις και πάει στη Γεωργία σε μία εβδομάδα για να κλειδώσει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Καλύτερα μπήκε η Ομόνοια στο ματς, η οποία κιόλας διαμαρτυρήθηκε δυο φορές για πέναλτι, αλλά ο διαιτητής έδειξε «παίζετε». Πρώτα στο 7’ για χέρι του αντιπάλου και στο 29’ για πτώση του Σεμέδο. Η κυπριακή ομάδα είχε τον έλεγχο και κυκλοφορούσε την μπάλα και μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ στο 41ο λεπτό. Συγκεκριμένα, ο Χαμάς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κουλιμπαλί μετά από κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ομόνοια έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Σεμέδο έκανε τη σέντρα, αλλά ο Στεπίνσκι απομάκρυνε. Στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν αλλαγές και από τους δυο προπονητές, με τον ρυθμό όπως είναι λογικό να πέφτει. Η Τορμπέντο κατάφερε να ισοφαρίσει στο 74’ με τον Πιρές. Η Ομόνοια είχε άμεση αντίδραση και ο Κουλιμπαλί ξαναχτύπησε στο 77’ για το 2-1. Και δεν σταμάτησαν εκεί οι «πράσινοι» αφού στο 84’ ο Εβάντρο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 3-1!

Από την άλλη, η Πάφος γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Ζαλγκίρις και πρέπει να κάνει την ανατροπή στη ρεβάνς για να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης.