Κορυφή η Τσέλσι, 3-1 τη Λιντς, “γκάφα του αιώνα” από τον Τίμο Βέρνερ (video)

Η Τσέλσι νίκησε με ανατροπή 3-1 την Λιντς και πάτησε την κορυφή στην κορυφή της βαθμολογίας της Premier League. «Είναι το φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου», δήλωσε ο προπονητής της Λίβερπουλ Γιούργκεν Κλοπ.

Ασταμάτητη μοιάζει η Τσέλσι, η οποία επικράτησε και της Λιντς, χτίζοντας αήττητο σερί, το οποίο διατηρεί στα τελευταία εννιά ματς της Premier League.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους, βρίσκοντας δίχτυα στο 4ο λεπτό με τον Μπάμφορντ να περνάει και τον Μεντί και να κάνει το 0-1.

Η απάντηση ήρθε στο 27ο λεπτό, με τον Ζιρού να φέρνει στα ίσια το ματς με προβολή, ενώ η ολική ανατροπή ήρθε στο 61′ με κεφαλιά του Ζουμπά.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Πούλισιτς στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο την εξαιρετική αντεπίθεση των Μπλε, οι οποίοι φιγουράρουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής

Σάββατο 5 Δεκεμβρίου

Μπέρνλι – Έβερτον 1-1 (3′ Μπρέιντι / 45+3′ Κάλβερτ-Λιούιν)

Μάντσεστερ Σίτι – Φούλαμ 2-0 (5′ Στέρλινγκ, 26′ πεν Ντε Μπράινε)

Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-3 (38′ Σούτσεκ / 65′ Πογκμπά, 68′ Γκρίνγουντ, 78′ Ράσφορντ)

Τσέλσι – Λιντς 3-1 (27′ Ζιρού, 61′ Ζουμπά, 90+3′ Πούλισιτς / 4′ Μπάμφορντ)