Μέγας είσαι Μέσι και θαυμαστά τα έργα σου (video)

Πράγματα και θαύματα έκανε απόψε (23/2) στο «Ramon Sanchez-Pizjuan», για την 25η αγωνιστική της La Liga. Ο Αργεντινός… πήρε από το χέρι την Μπαρτσελόνα και την οδήγησε στη νίκη επί της Σεβίλλης με 4-2. Οι «νερβιονένσες» μπήκαν δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν δύο φορές (22′ Χεσούς Νάβας, 42′ Μερκάδο). Αλλά δεν είχαν… αντίδοτο στα «μαγικά» του Μέσι.

Ο Αργεντινός πέτυχε τρία γκολ () και έδωσε την ασίστ στον Σουάρες για να διαμορφώσει το τελικό σκορ. Έτσι, ο Μέσι μετράει, πλέον, 50 χατ τρικ και 650 γκολ. Τα 25 από αυτά την τρέχουσα περίοδο σε 23 αγώνες, ενώ έχει και 11 ασίστ σε 1887 λεπτά συμμετοχής. Με τέτοια στατιστικά -και με τους συμπαίκτες που τον περιβάλουν- δεν είναι περίεργο που η Μπαρτσελόνα συμπλήρωσε 13 αγώνες πρωταθλήματος χωρίς ήττα.

Το πρόγραμμα και τ’ αποτελέσματα:

Παρασκευή 22/2

Εσπανιόλ-Ουέσκα 1-1 (20′ Γκρανέρο – 47′ Ετσέιτα)

Σάββατο 23/2

Χετάφε-Ράγιο Βαγεκάνο 2-1 (28′ Μάτα, 68′ Μολίνα – 58′ Ντε Τομάς)

Σεβίλλη-Μπαρτσελόνα 2-4 (22′ Χεσούς Νάβας, 42′ Μερκάδο – 26′, 67′, 85′ Μέσι, 93′ Σουάρες)

Αλαβές-Θέλτα 0-0

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Έιμπαρ 1-0 (1′ Ραούλ Γκαρθία)