Ο ΑΠΟΕΛ 5-0 τη Φλόρα Ταλίν, γκολ ο Παπάζογλου στη Μακάμπι Χάιφα

Υποθήκη πρόκρισης έβαλε ο ΑΠΟΕΛ που δημιούργησε και πάλι πάρα πολλές φάσεις, αλλά αυτή τη φορά ήταν αποτελεσματικός και σάρωσε 5-0 τη Φλόρα Ταλίν στο ΓΣΠ. Η πρωταθλήτρια Κύπρου πλέον σκέφτεται τη Χάποελ Μπερ Σεβά, στον Γ΄ Προκριματικό Γύρο του EuropaLeague.

Η πίεση του ΑΠΟΕΛ απέφερε καρπούς στο 25′. Ο Εφραίμ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ταβάρες με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον  Τουμ κάνοντας το 1-0.

Η ομάδα του Μπαλταζάρ συνέχισε να πατά καλύτερα στο αγωνιστικό χώρο και έψαχνε με αξιώσεις το δεύτερο γκολ το οποίο ήρθε λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Συγκεκριμένα στο 44′ μετά από ωραία σέντρα του Ιωάννου ο Σόουζα με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Τουμ και έκανε το 2-0, αποτέλεσμα το οποίο ήταν και στο σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με το καλημέρα του δεύτερου ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Σάλαι από τον Καμς. Ο Μοράις εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 3-0.

Οι γαλαζοκίτρινοι συνέχισαν να είναι καταιγιστικοί και να χάνουν ευκαιρίες και στο 73′ ο Σάλαι αύξησε το δείκτη του σκορ σε 4-0 όταν με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στη γωνία του Τουμ.

Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε και το πέμπτο γκολ για την ομάδα του Μπαλταζάρ με δράστη αυτή τη φορά το Ντελατόρε, ο οποίος μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Ούφα και Ντομζάλε που κόλλησαν στο 0-0 ενώ η Μπορντό, πέρασε με 1-0 από την έδρα της Βέντσπιλς και  απέκτησε σημαντικό προβάδισμα. Από εκεί και  πέρα, η Καϊράτ κέρδισε με καθαρό σκορ 2-0 την Αλκμαάρ, κάνοντας το μεγάλο μπαμ, ενώ η Τόμπολ κέρδισε την Πιούνικ 2-1. Η Φίτεσε πήρε ισοπαλία 2-2 από την Βιτορούλ στη Ρουμανία ενώ η Λειψία έκανε περίπατο με 4-0 κόντρα στη Χάκεν

Γκολ ο Παπάζογλου, εύκολα η Στεάουα

Η Στεάουα έκανε άλμα πρόκρισης καθώς κέρδισε με 2-0 στην έδρα της Ρουντάρ, ενώ η Σλόβαν Μπρατισλάβας έχασε με 2-1 στην έδρα της Μπαλζάν αλλά έμεινε όρθια χάρις στο εκτός έδρας γκολ. Η Μάριμπορ κόλλησε στο 0-0 στην έδρα της Τσικούρα, ενώ η Χαφναρφιοντούρ πήρε ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Χαποέλ Χάιφα, το γκολ της οποίας πέτυχε ο Παπάζογλου.