Ως άλλοι πρόσφυγες φωτογραφήθηκαν γνωστοί Έλληνες και βροντοφωνάζουν (εικόνες)
Για τις ανάγκες του περιοδικού Down Town πόζαραν ως άλλοι πρόσφυγες η Σία Κοσιώνη, η Κατερίνα Παπουτσάκη, ο Βαγγέλης Γερμανός, ο Νίκος Μουτσινάς, ο Κρατερός Κατσούλης, η Τάνια Τσανακλίδου, ο Δημήτρης Αλεξάνδρου και ο Ιβάν Σβιταίλο, ενώνοντας τις φωνές τους για να ακούσουν άπαντες το « «Θα μπορούσαμε να είμαστε όλοι πρόσφυγες».
Τι δήλωσαν χαρακτηριστικά:
Σία Κοσιώνη: «Στηρίζω την καμπάνια Είμαι Κι Εγώ Πρόσφυγας, γιατί θα μπορούσα να είμαι κι εγώ πρόσφυγας, σήμερα ή άλλοτε. Κι απλώς έτυχε να μην είμαι!»
Τάνια Τσανακλίδου: «Τελικά, η Ευρώπη καταπατά τις βασικές αρχές στις οποίες στήριξε τον πολιτισμό της. Κανένα σχολείο!»
Βαγγέλης Γερμανός: «Ελάχιστη φαντασία χρειάζεται για να μπούμε στην θέση των συνανθρώπων μας που θαλασσοπνίγονται προσπαθώντας να γλιτώσουν από τον πόλεμο!»
Ιβάν Σβιτάιλο: «Η ανθρωπότητα βιώνει μία βαριά κρίση συνείδησης και αυτογνωσίας. Ο άνθρωπος έχει χάσει την ταυτότητά του, τον προσανατολισμό του.»
Νίκος Μουτσινάς: «Η αλήθεια είναι μία…Όταν ένας συνάνθρωπος μας βρίσκεται σε ανάγκη οφείλουμε να τον βοηθήσουμε!»
Κατερίνα Παπουτσάκη: «Ενώνω την φωνή μου με την φωνή απελπισίας εκατομμυρίων προσφύγων και μεταναστών για αλληλεγγύη, για να σταματήσουν οι πόλεμοι και οι καταστροφικές πολιτικές»
Δημήτρης Αλεξάνδρου: «Ένας μόνο άνθρωπος δεν μπορεί να αλλάξει όλο τον κόσμο, μπορεί όμως να αλλάξει τη ζωή ενός άλλου ανθρώπου»
Κατερίνα Καραβάτου – Κρατερός Κατσούλης: «Όλοι θα μπορούσαμε να έχουμε υπάρξει στην θέση του! Είναι θέμα εποχής, τύχης, ατυχίας και γεωγραφικής προσέγγισης. Η στάση μας όμως είναι θέμα αρχών και παιδείας.»