Νίκη της Ιρλανδίας στη Φινλανδία με ανατροπή 2-1

Το Βέλγιο πήρε ισοπαλία 2-2 στην Ιταλία

Σεφτέ στις νίκες έκανε η Ιρλανδία, επικρατώντας 2-1 στη Φινλανδία, στο άλλο ματς του ομίλου της Εθνικής μας. Οι Φινλανδοί δεν έχουν κανέναν βαθμό μέχρι τώρα, ενώ οι Ιρλανδοί έχουν 3.

Ο Πογιάνπαλο στο 17’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με το παιχνίδι στη συνέχεια να είναι αρκετά ισορροπημένο. Η Ιρλανδία προσπαθούσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, αλλά δεν τα κατάφερε, με την Φινλανδία να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα (1-0).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο δεύτερο μέρος και ο Σκέιλς στο 57ο λεπτό έγραψε το 1-1. Στη συνέχεια οι δυο προπονητές έκαναν αλλαγές, με τον ρυθμό να μην είναι και πολύ καλός.

Τα λεπτά περνούσαν, με την Ιρλανδία να βγάζει ψυχή στο φινάλε και ο Μπρέιντι στο 88ο λεπτό έκανε το 1-2!

Ματσάρα και «τεσσάρα» της Γαλλίας στο Ισραήλ, την ώρα που το Βέλγιο «τσιμπούσε» ισοπαλία 2-2 στην Ιταλία.