Η Λάτσιο λύγισε 2-1 την Έμπολι

Η Μπολόνια έμεινα στο 0-0 με την Πάρμα

Η Λάτσιο συνεχίζει τον… χαβά της! Οι Ρωμαίοι επικράτησαν 2-1 εντός έδρας της Έμπολι στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Serie A, σημειώνοντας την 4η διαδοχική νίκη τους σε όλες τις διοργανώσεις.

Οι «λατσιάλι» τα βρήκαν σκούρα απέναντι σε έναν φορμαρισμένο αντίπαλο, ο οποίος δεν είχε ηττηθεί μέχρι σήμερα στο φετινό πρωτάθλημα.

Τη λύση στην ομάδα του Μπαρόνι έδωσε ο Πέδρο, ο οποίος εκτέλεσε τον Βάσκες με δυνατό σουτ έξι λεπτά πριν το τέλος. Το σκορ είχε ανοίξει για τους φιλοξενούμενους ο Εσπόσιτο στο 9ο λεπτό, με τον Ζακάνι να φέρνει το παιχνίδι στην ισορροπία στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Η Λάτσιο είχε την ευκαιρία να κάνει το 2-1 στο 51’, αλλά ο Καστεγιάνος έχασε πέναλτι. Στην 4η θέση του ιταλικού πρωταθλήματος βρέθηκε η Λάτσιο.

Η Μπολόνια δεν μπόρεσε να γονατίσει την Πάρμα, μένοντας στο 0-0 εντός έδρας. Παρότι αγωνίστηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 52’ λόγω αποβολής του Κουλιμπαλί από πλευράς των φιλοξενούμενων. Ο Μπάμπης Λυκογιάννης ήταν βασικός και έγινε αλλαγή στο 78ο λεπτό.