Με το δεξί ο Παναθηναϊκός 87-77 την Άλμπα στο Βερολίνο

Με Ναν στους 16 και Λεσόρ στους 14 οι πράσινοι κυριάρχησαν απόλυτα

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το δεξί στην Ευρωλίγκα, νικώντας στο Βερολίνο την ανταγωνιστική Άλμπα 87-77, με πολύ καλή παρουσία. Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στη γερμανική πρωτεύουσα, εκεί που πριν από λίγους μήνες σήκωσαν το 7ο ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας τους και μπροστά σε 1.000 οπαδούς τους «καθάρισαν» την ούτως ή άλλως υποδεέστερη ομάδα του Ίσραελ Γκονζάλες.

Ο Κώστας Σλούκας ήταν άστοχος μέχρι το 30′ (1/6 σουτ), αλλά τελικά «σφράγισε» το διπλό, ολοκληρώνοντας το ματς της 1ης αγωνιστικής με 10 πόντους και 5 ασίστ. Από την μεριά του, ο Κέντρικ Ναν σημείωσε 16 πόντους και μοίρασε 4 ασίστ, με τον Ματίας Λεσόρ να μην έχει αντίπαλο στο ζωγραφιστό (14π., 7ρ.). Πολύτιμος ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ στην τελική ευθεία (11 πόντοι, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), 5 ασίστ στο επίσημο ντεμπούτο του ο Λορένζο Μπράουν, ξανά «κλειδί» ο Τζέριαν Γκραντ (10π., 2ασ., 1κλ.).

Στην αντίπερα όχθη, πρώτοι σκόρερ των Γερμανών ήταν οι Ουίλ ΜακΝτάουελ – Ουάιτ (13π.), Μάρτιν Χέρμανσον (12π.) και Τρέβιον Ουίλιαμς (11π.). «Άγγιξε» το double – double ο Καλίφα Κουμάντζε (8π., 12ρ.).

Ο Λεσόρ και ο Ναν έβαλαν γρήγορα μπροστά τον Παναθηναϊκό με σκορ 0-4, ενώ ο Ολίντε μείωσε γρήγορα σε 2-4 με χουκ από κοντά. Ο Μήτογλου σκόραρε από τη γωνία το πρώτο σουτ τριών πόντων (2-7), ενώ ο Μάτισεκ με γκολ φάουλ μείωσε σε 5-9 για τους γηπεδούχους. Μετά από δύο καλές άμυνες, Μήτογλου και Ναν κέρδισαν βολές για το 5-13. Ο Λεσόρ κέρδισε συνεχόμενες μονομαχίες και έβαλε 6 σερί πόντους για το 7-19. Ο Γκριγκόνις συνέχισε με τρίποντο από ασίστ του Γάλλου το καλό διάστημα των φιλοξενούμενων (11-22), ενώ ο Γκραντ με ανάποδο λέι απ έγραψε το 13-24. Ο Γιουρτσεβέν κάρφωσε με το που μπήκε για το 15-26, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 17-26.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Γιουρτσεβέν σκόραρε με χουκ, ενώ ο Τρέβιον Γουίλιαμς του απάντησε με τρίποντο για το (20-28). Ο Τούρκος έκανε άλει ουπ κάρφωμα (23-32) απολαμβάνοντας τις ασίστ του Σλούκα, ενώ λίγο αργότερα ο Ερνανγκόμεθ επανέφερε το +10 με ελεύθερο τρίποντο (25-35). Ο ΜακΝτάγουελ-Γουάιτ και ο Γκραντ έβαλαν λέι απ για το 29-37, ενώ η Άλμπα πλησίασε και άλλο με τρίποντο του Τζάστιν Μπιν, εξαναγκάζοντας τον Αταμάν σε τάιμ άουτ. Ο Οσμάν άνοιξε τον προσωπικό του λογαριασμό με τρίποντο (32-40), ενώ ο Λεσόρ κόντεψε να… γκρεμίσει την αντίπαλη μπασκέτα με τρομερό κάρφωμα (32-42). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ναν και φόλοου του Ολίντε για το 36-45.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Χέρμανσον μείωσε με λέι απ σε 38-45, ενώ ο Λεσόρ πήρε ακόμη μία προσωπική μονομαχία με τον Γουίλιαμς (38-47). Ο Ολίντε κάρφωσε στο τρανζίσον (40-49), ενώ ο Χέρμανσον μείωσε κι άλλο με βολές (42-49). Ο Ναν απάντησε με τον ίδιο τρόπο (42-51), όμως ο Κουμάτζι με τον Χέρμανσον έφεραν ακόμη πιο κοντά την Άλμπα (45-51). Ο Οσμάν έδωσε λύση στα σχεδόν 4 λεπτά του Παναθηναϊκού χωρίς καλάθι εντός πεδιάς με λέι απ στον αιφνιδιασμό (47-53), ενώ ο Ναν έβαλε γκολ φάουλ για το 47-56. Ο Χέρμανσον έγινε διψήφιος με 5 σερί πόντους (52-56), με τον Σπανιόλο να φέρνει τους γηπεδούχους στο καλάθι (54-56). Ο Μπράουν έβαλε κρίσιμο γκολ φάουλ (54-59), ενώ ο Χουάντσο σκόραρε για τρεις (54-62) και έφερε ξανά σε προβάδισμα ασφαλείας τους πράσινους. Ο ΜακΝτάγουελ-Γουάιτ βρήκε στόχο για τρεις και το δεκάλεπτο έληξε 57-62.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Γκραντ έδωσε λύση από μέση απόσταση (57-64), ενώ ο Ναν σούταρε πάνω σε άμυνα (57-66). Ο Χουάντσο με εντυπωσιακό κάρφωμα ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (57-68), ενώ ο Γκραντ την πήγε με τρίποντο στο +14 (57-71). Ο ΜακΝτάγουελ-Γουάιτ έδωσε λύση με ακόμη ένα πολύ απαιτητικό τρίποντο (60-71), όμως ο Γιουρτσεβέν απάντησε με λέι απ για το 60-73. Ο θετικός στην επίθεση Τρέβιον Γουίλιαμς μείωσε με τρίποντο από την κορυφή (63-73), ενώ ο Μάτισεκ έβαλε κι άλλο για το 66-73. Ο Τζάστιν Μπιν έφερε και πάλι κοντά τους γηπεδούχους (68-73). Οι πράσινοι απάντησαν με δύο σερί τρίποντα από Ερνανγκόμεθ και Σλούκα ξεφεύγοντας και πάλι (68-79). Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα γρήγορο 5-0 επιμέρους σκορ με Κουμάτζι και Γουίλιαμς (73-79), ενώ ο Ολίντε έβαλε δύο βολές για το 75-79. Ο Σλούκας έβαλε καθοριστικό τρίποντο (75-82), με την Άλμπα να κάνει λάθος στην επόμενη επίθεση και τον Γκραντ να τελειώνει το παιχνίδι (75-85).

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 36-45, 57-62, 77-87

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την ερχόμενη Πέμπτη (10/10, 21:15) στο νέο ΟΑΚΑ την Μπάγερν Μονάχου, ενώ η Άλμπα Βερολίνου θα αντιμετωπίσει μια μέρα αργότερα (11/10, 21:30) την Μπαρτσελόνα στην Ισπανία.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Σπανιόλο 8 , Γουέτζελ 6 (7 ριμπάουντ) , ΜακΝτάουελ-Γουάιτ 13 (3/4 τρίποντα) , Μάτισεκ 6 (1/4 τρίποντα) , Χέρμανσον 12 (1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 λάθη), Ολίντι 6 (0/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Κουμάντζι 8 (13 ριμπάουντ) , Ράπιεκ 2, Μπιν 5 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 11 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR: Καλαϊτζάκης, Μπράουν 5 (2 ριμπαόυντ, 5 ασίστ), Σλούκας 10 (1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Όσμαν 5 (1/3 τρίποντα) , Γκραντ 10 (2/3 τρίποντα, 2 ασίστ) , Ναν 16 (4/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λεσόρ 14 (8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκριγκόνις 3 (1/4 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 11 (3/5 τρίποντα), Μήτογλου 5 (1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ) , Γιούρτσεβεν 8 (3 ριμπάουντ)