Σόου Νίνη και τεσσάρα στον Σορεντίνο

Sports Παρασκήνια

Στις 18 Φεβρουαρίου 2007, η ΑΕΚ υποδεχόταν τον Παναθηναϊκό σε μια χρονική περίοδο που οι δύο ομάδες είχαν μείνει αρκετά πίσω στη βαθμολογία από τον Ολυμπιακό.

Οι “πράσινοι” του Βίκτορ Μουνιόθ ξεκινούν δυναμικά και μόλις στο 3′ ο Γιάννης Γκούμας με καρφωτή κεφαλιά ανοίγει το σκορ. Ο ανερχόμενος τότε Σωτήρης Νίνης, πέντε λεπτά αργότερα κάνει το 0-2 με μονοκόμματο σουτ, ενώ στο 24′ ο Σαλπιγγίδης μ’ εντυπωσιακό σουτ ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 0-3, δίνοντας από νωρίς… τέλος στην αναμέτρηση. Ο Φερέρ τα είχε χαμένα και στην επανάληψη έριξε Μαντούκα και Κονέ στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός κατέβασε ταχύτητα, αλλά κατάφερε να βρει και τέταρτο τέρμα με πλασέ του Ίβανσιτς (66′) με τον Στέφανο Σορεντίνο ανήμπορο ν’ αντιδράσει. Η ΑΕΚ το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής με τον Παντελή Καπετάνο στο 89ο λεπτό. Ήταν η πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ, εκτός έδρας, μετά το 1999 και η μεγαλύτερη σε έκταση στην ιστορία της Α΄ Εθνικής.