Η Μπενφίκα ισοφάρισε 1-1 στην έδρα της Μορεϊρένσε στο 90’+8’

Γλίτωσαν την ήττα στο τέλος οι «αετοί»

Γλίτωσε στο τέλος την ήττα η Μπενφίκα. Οι «αετοί» ήρθαν 1-1 στην έδρα της Μορεϊρένσε στο πρώτο ματς της τέταρτης αγωνιστικής της Primeira Liga, ισοφαρίζοντας στο 90’+8’ με πέναλτι του Μάρκος Λεονάρντο και απέφυγαν την ήττα, όμως, το αποτέλεσμα και πάλι τους άφησε ήδη στο -2 από την κορυφή και τις πρωτοπόρους Σπόρτινγκ Λισαβόνας, Πόρτο και Φαμαλικάο να περιμένουν ισοπαλία στο μεγάλο ντέρμπι του “Ζοσέ Αλβαλάδε” ανάμεσα σε “λιοντάρια” και “δράκους”, ώστε να μη ξεφύγει καμία από τις μεγάλες τους αντιπάλους με +5.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην ίδια θέση με τους Λουζιτανούς και δείχνουν ικανοί για «ζημιές» στη φετινή σεζόν.

Μάλιστα, είδαν να τους ακυρώνεται γκολ στο πρώτο ημίχρονο μέσω VAR, όμως στην επανάληψη προηγήθηκαν με το τυχερό γκολ του Οφόρι σο 84΄, το οποίο ακυρώθηκε στην αρχή ως οφσάιντ, αλλά μέτρησε κανονικά μέσω VAR, για να έρθει η ισοφάριση για τους πρωτευουσιάνους στις καθυστερήσεις.