Η Πόρτο 4-3 την Σπόρτινγκ πήρε το Σούπερ καπ στην Πορτογαλία

Επέστρεψε από το 0-3 και κατέκτησε το 25ο τρόπαιό της

Με συγκλονιστικό τρόπο άρχισε η σεζόν στην Πορτογαλία, καθώς η περσινή Κυπελλούχος Πόρτο νίκησε την πρωταθλήτρια Σπόρτινγκ Λισσαβόνας στον τελικό του Super Cup με 4-3 στην παράταση (κανονική διάρκεια 3-3), «επιστρέφοντας» από 0-3!

Οι «Δράκοι«» κατέκτησαν έτσι το 25ο τρόπαιο της ιστορίας τoυς.

Η Σπόρτινγκ ξεκίνησε τον αγώνα στο «Estádio Municipal de Aveiro» με τον απόλυτο… αιφνιδιασμό, καθώς έως το 24ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη στο 3-0 χάρις στα γκολ των Ινάσιο (6’), Γκονσάλβες (9’) και Κουέντα (24’).

Οι «Δράκοι» εντούτοις, δεν το έβαλαν… κάτω, πίστεψαν στην ανατροπή και την πέτυχαν. Στο 28’ ο κορυφαίος παίκτης της Πόρτο Γκαλένο μείωσε σε 3-1 κι αναπτέρωσε τις ελπίδες της ομάδας του, για να ακολουθήσει «καταιγίδα» στο δεύτερο 45λεπτο.

Στο 64’ ο Νίκο και στο 66’ ο Γκαλένο έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, για να δώσει τη… χαριστική βολή στα «λιοντάρια» ο Ιβάν Χάιμε στο 101’ χαρίζοντας στην Πόρτο άλλο ένα τρόπαιο, το πρώτο της σεζόν στην Πορτογαλία…