Ναυάγιο στην άμυνα η Εθνική πόλο

Την πρώτη ήττα της στο Ολυμπιακό τουρνουά του Παρισιού γνώρισε η εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών. Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, με συνεχείς εναλλαγές συναισθημάτων, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πλήρωσε την κάκιστη άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου και έχασε 14-13 από την Κροατία, παρά το γεγονός ότι έπαιξε για τέσσερα λεπτά στην τελευταία περίοδο με αριθμητική υπεροχή, λόγω αποβολής του Μπίλιακα για βιαιοπραγία.

Η ελληνική ομάδα υποχώρησε πλέον στην τρίτη θέση του Α΄ ομίλου και θα επιδιώξει να ανέβει τουλάχιστον δεύτερη, με νίκη επί της Ιταλίας (5/8, 16:10), στο τελευταίο παιχνίδι της Α΄ φάσης.

Οι συνθέσεις:
ΚΡΟΑΤΙΑ (Ιβιτσα Τούτσακ): Μπίγιατς, Μπούριτς, Φάτοβιτς 3, Λόντσαρ 1, Γιόκοβιτς 1, Μπούκιτς 1, Βουκίσεβιτς 1, Ζούβελα, Μάρινιτς Κράγκιτς 3, Βρλιτς, Μπίλιακα, Χάρκοφ 4, Πόπαντιτς
ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης 1, Καλογερόπουλος 2, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 2, Γκίλλας, Αργυρόπουλος 2, Παπανικολάου, Κάκαρης, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 2, Τζωρτζάτος