Πέρασε στα προημιτελικά ο Τσιτσιπάς

Μόνο στο πρώτο σετ συνάντησε αντίσταση ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέναντι στον Αργεντινό Σεμπαστιάν Μπάες, στους «16» του απλού Ανδρών στο Ολυμπιακό τουρνουά τένις του Παρισιού.

Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε με 7-5, 6-1 και προκρίθηκε στα προημιτελικά, όπου απέναντί του θα βρει είτε τον Νόβακ Τζόκοβιτς είτε τον Ντόμινικ Κέπφερ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο12) δέχθηκε break μόλις στο πρώτο game και βρέθηκε πίσω με 2-0, αλλά απάντησε άμεσα και στο 4ο game πήρε πίσω το break, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Κάποια αβίαστα λάθη έδωσαν ξανά την ευκαιρία στον Μπάεζ να πάρει εκ νέου προβάδισμα με break για το 3-2.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ωστόσο, γύρισε το ματς και με τέσσερα σερί games πήρε το πρώτο σετ με 5-7.

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν καταιγιστικός απέναντι στον ανήμπορο να αντιδράσει Αργεντινό, κάνοντας ένα τρομερό 0-5 και φτάνοντας τελικά στη νίκη και την πρόκριση στους «8».