![](https://www.iapopsi.gr/wp-content/uploads/2024/07/fr-750x430.jpg)
Με άγριο σπρώξιμο η Γαλλίδα πήρε το χρυσό
Το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα της σπάθης στην ξιφασκία κατέκτησε η Μανόν Απίτι-Μπρουνέ.
Η Γαλλίδα αθλήτρια, που είχε κερδίσει δύο μετάλλια στους Ολυμπιακούς του Τόκιο νίκησε τη συμπατριώτισσά της Σάρα Μπάλζε με 15-12 στον τελικό και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.
Η διοργανώτρια Γαλλία έφτασε τα 16 μετάλλια στη διοργάνωση και πέρασε στη δεύτερη θέση του πίνακα των μεταλλίων.
Η Μπρουνέ απέκλεισε στα προημιτελικά την Δώρα Γκουντούρα, σε έναν αγώνα που στιγματίστηκε από την διαιτησία που καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα εις βάρος της Ελληνίδας πρωταθλήτριας!