![](https://www.iapopsi.gr/wp-content/uploads/2024/07/inter-club_205757-750x430.jpg)
Πρώτο Ευρωπαϊκό εμπόδιο από την Ανδόρα για την ΑΕΚ
Η Ίντερ Κλουμπ ντ’ Εσκάλδες διέλυσε 5-1 τη Βελέζ Μόσταρ
Το πρώτο Ευρωπαϊκό εμπόδιο για την ΑΕΚ θα είναι από την Ανδόρα!
Ο λόγος για την Ίντερ Κλουμπ ντ’ Εσκάλδες, που διέλυσε με 5-1 τη Βελέζ Μόσταρ εντός έδρας και πέρασε με συνολικό σκορ 6-2 στον 2ο προκριματικό γύρο του Conference League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ένωση.
Οι Βόσνιοι έχασαν πέναλτι στο 39’ και ακολούθως δέχτηκαν δύο γκολ από τον Λοπές (43’, 45+1’), με τον Ορέτς να μειώνει στο 53’ και να ξαναβάζει στο κόλπο τη Βελέζ.
Ωστόσο, ακολούθως ανέλαβε δράση ο Μπερλανγκά, που πρώτα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 στο 57’ και ακολούθως διαμόρφωσε στο 4-1 (84’), με τον Αντρέου να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις.
Το πρώτο ματς με την ΑΕΚ θα γίνει στις 23 Ιουλίου στη Νέα Φιλαδέλφεια ενώ η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την 1η Αυγούστου.