Ο Γιώργος Γιακουμάκης έγραψε ιστορία στο Μεξικό

Έγινε ο πρώτος Έλληνας με γκολ στην Α΄ κατηγορία έξι πρωταθλημάτων

Ο Γιώργος Γιακουμάκης έγινε ο πρώτος Έλληνας, που σκοράρει στα πρωταθλήματα Α’ κατηγορίας, έξι διαφορετικών χωρών. Ελλάδα, Πολωνία, Ολλανδία, Σκωτία, ΗΠΑ και πλέον και Μεξικό.

Ο Γιώργος Γιακουμάκης, ο οποίος χρειάστηκε να φτάσει μόλις στην δεύτερη συμμετοχή του προκειμένου να σκοράρει για τη νέα του ομάδα Κρουζ Αζούλ και μάλιστα δις.

Ο Έλληνας φορ δέχθηκε μία υπέροχη σέντρα του Ριβέρο στο 34ο λεπτό και τελείωσε με την φάση με τον δύσκολο τρόπο επιχειρώντας μία δύσκολη κεφαλιά-ψαράκι που δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Το δεύτερο τέρμα του ήρθε στο 52ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Ροντρίγκες εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γιακουμάκης ξεμαρκαρίστηκε ωραία, σηκώθηκε κι έπιασε μία δυνατή σκαστή κεφαλιά που κατέληξε στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 3-0 υπέρ της ομάδας του, που ήταν και το τελικό σκορ.

Σε πέντε χώρες έχουν σκοράρει Μήτρογλου και Γιάννου.