Μύθος ο Τεντόγλου πέταξε στα 8.65 και πήρε το τρίτο χρυσό σε Πανευρωπαϊκό

Δεν υπάρχουν αυτά που έκανε απόψε στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ο Μίλτος Τεντόγλου.

Σε κάθε προσπάθεια έσπασε κι ένα ρεκόρ και τελικά με επίδοση 8.65 (που έκανε μάλιστα σε δυο άλματα) κατέκτησε το τρίτο σερί χρυσό μετάλλιο σε Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Με την πρώτη προσπάθεια στον τελικό του μήκους ο Έλληνας πρωταθλητής πέταξε στα 8.42 και έδειξε τις διαθέσεις του και παρότι η δεύτερη προσπάθειά του ήταν άκυρη, έφτασε στο 8.49 με την τρίτη!

Όμως το καλύτερο το φύλαγε για τα επόμενα άλματα!

Στο τέταρτο άλμα ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε επίδοση 8.45 και στο πέμπτο έκανε 8.65 που είναι πάνω και από το δικό του ρεκόρ στο 8.52. Ο Έλληνας υπεραθλητής δεν είχε αντίπαλο παρά μόνο τον εαυτό του και στην έκτη προσπάθεια επιχείρησε να σπάσει το πανελλήνιο ρεκόρ του Τσάτουμα (8.66) και τελικά έκανε 8.65 παρότι τόσο εκείνος όσο και ο Πομάσκι πίστευαν ότι είχε έρθει ο μεγάλος στόχος του.

Δεύτερος ήταν ο Ιταλός Ματίας Φουρλάνι με καλύτερη επίδοση 8,38μ. και ο τρίτος ο Ελβετός, Ζίμον Εχάμερ με 8,31μ.

Ο Τεντόγλου πήρε ένα ακόμη χρυσό και έδωσε ραντεβού για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.