Bundesliga: Το πήρε η Λεβερκούζεν

Η Λεβερκούζεν μπορεί να πανηγυρίζει από τώρα την κατάκτηση του φετινού τίτλου, καθώς πέρασε νικηφόρα και από το Βερολίνο επικρατώντας της τοπικής Ουνιόν με 1-0, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής στην Bundesliga. Η αήττητη (24-4-0) ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο πήρε τους τρεις βαθμούς με το πέναλτι του Βιρτς στις καθυστερήσεις του α’ μέρους και βέβαια η αποστολή της διευκολύνθηκε από το γεγονός πως οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες από το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου 45λεπτου, λόγω αποβολής του Γκόσενς.

Έτσι, η Λεβερκούζεν αύξησε τη διαφορά της στους 16 βαθμούς, καθώς την ίδια ώρα η Μπάγερν Μονάχου γνώριζε ταπεινωτική ήττα στην έδρα της Χαϊντενχάιμ με 3-2, μολονότι είχε προηγηθεί με 2-0.

Τέλος, η Λειψία δεν είχε κανένα πρόβλημα στην έδρα της Φράιμπουργκ και πραγματοποιώντας την καλύτερη ίσως φετινή εμφάνιση της έφθασε στην άνετη νίκη με 4-1 και παρέμεινε δυνατή στη διεκδίκηση της τέταρτης θέσης της βαθμολογίας από την Ντόρτμουντ.