![](https://www.iapopsi.gr/wp-content/uploads/2023/09/90192-750x430.jpg)
Και σαν τον Νεστορίδη κανένας δεν θα βγει
Sports Παρασκήνια
Ο αλησμόνητος Βαγγέλης Περπινιάδης είχε γράψει ένα ιστορικό τραγούδι για την ΑΕΚ.
Σε αυτό ανέφερε στο ρεφρέν του: «Και σαν τον Νεστορίδη κανένας δε θα βγει, να λέει πως η μπάλα εκεί θα καρφωθεί». Ο λόγος; Στον αγώνα της ΑΕΚ με τον αντίπαλο τον Ολυμπιακό στις 10 Ιανουαρίου 1960, ο Νεστορίδης είχε προβλέψει ότι θα σκοράρει. Μάλιστα είχε πει στον αντίπαλο τερματοφύλακα Σάββα Θεοδωρίδη σε ποια γωνία και τα κατάφερε. Έτσι έγραψε το τραγούδι ο Περπινιάδης, ο οποίος είχε γεννηθεί στη Νίκαια και ήταν φανατικός φίλος του Ολυμπιακού. Άλλες εποχές…