![](https://www.iapopsi.gr/wp-content/uploads/2023/06/dscn4092-484x350-e1501598378313.jpg)
Το φιατάκι του Χόκαν Σάντμπεργκ
Sports Παρασκήνια
Ήταν καλοκαίρι του 1984 όταν η ΑΕΚ υπέγραψε συμβόλαιο με τον ξανθομάλλη Σουηδό φορ, Χόκαν Σάντμπεργκ! Μέλος της σπουδαίας Γκέτεμποργκ του προπονητή Σβεν Γκόραν Έρικσον, ο Σάντμπεργκ κατέκτησε το κύπελλο ΟΥΕΦΑ του 1982.
Δύο χρόνια αργότερα έφτασε ως μεγάλο όνομα στην Ελλάδα, για να αποτελέσει το επιθετικό «δίδυμο» με τον Θωμά Μαύρο. Ο Χόκαν σημείωνε γκολ και με το κεφάλι αλλά και με τα πόδια, ενώ είχε εκπληκτικές συνεργασίες με τον «Θεό» του Ελληνικού ποδοσφαίρου. Ο Σουηδός επιθετικός βοήθησε με τα γκολ του την ΑΕΚ. Συνολικά στην τριετία (1984-1987) που φόρεσε τα «κιτρινόμαυρα» αγωνίστηκε σε 80 παιχνίδια με την ΑΕΚ και σημείωσε 30 γκολ!
Ποιες οι διαφορές του επαγγελματικού ποδοσφαίρου στην Ελλάδα τα πρώτα χρόνια με σήμερα; Η ΑΕΚ είχε παραχωρήσει στον Σάντμπεργκ ένα εξακοσάρι Φιατάκι για να κυκλοφορεί! Με ύψος 1.88μ. ο Χόκαν δυσκολεύονταν να μπει στο μικρό και στενό αυτοκίνητο της Ιταλικής αυτοβιομηχανίας. Μπορεί να βόλευε στο «παρκάρισμα» στην δύσκολη Αθήνα του ΄85, αλλά το Φιατάκι δεν μπορούσε να καλύψει τις ανάγκες του. Άλλες εποχές.