![](https://www.iapopsi.gr/wp-content/uploads/2022/10/parelasi-mak-new-750x430.jpg)
Ολοκληρώθηκε η στρατιωτική παρέλαση: «Τιμή σε εκείνους που φυλάγουν Θερμοπύλες»
Με τη στρατιωτική παρέλαση ενώπιον της Προέδρου της Δημοκρατίας, Κατερίνας Σακελλαροπούλου ολοκληρώθηκαν οι εορταστικές εκδηλώσεις για την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.
Περισσότεροι από 20.000 οι θεατές που είδαν από κοντά τα στρατιωτικά και πολιτικά τμήματα. Ο καιρός στη συμπρωτεύουσα είναι εξαιρετικός με συνέπεια να κατέβουν στους δρόμους χιλιάδες Θεσσαλονικείς για να παρακολουθήσουν τα στρατιωτικά άρματα, κάνοντας ταυτόχρονα τη βόλτα τους και τιμώντας τη μεγάλη επέτειο.
![parelasi-mak-new](https://i1.prth.gr/images/1168x656/files/2022-10-28/parelasi-mak-new.jpg)
![parelasi-17](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi-17.jpg)
![parelasi-18](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi-18.jpg)
![parelasi-19](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi-19.jpg)
Η κυρία Σακελλαροπούλου περπάτησε στην οδό Μεγάλου Αλεξάνδρου και χαιρέτησε τον κόσμο που έχει συγκεντρωθεί από νωρίς για να παρακολουθήσει την στρατιωτική παρέλαση. Σημειώνεται, ότι υπολογίζεται πως περισσότεροι από 20.000 άνθρωποι βρίσκονται στην Νέα Παραλία και στην Λεωφόρο Μεγάλου Αλεξάνδρου και παρακολουθούν την εορταστική εκδήλωση.
![parelasi_thess_in__2_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi_thess_in__2_.jpg)
![parelasi_thess_in__3_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi_thess_in__3_.jpg)
![parelasi_thess_in__4_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi_thess_in__4_.jpg)
![parelasi_thess_in__5_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi_thess_in__5_.jpg)
![parelasi_thess_in__6_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi_thess_in__6_.jpg)
![parelasi_thess_in__1_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi_thess_in__1_.jpg)
![parelasi_thess_in__7_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi_thess_in__7_.jpg)
![parelasi-thes-makedonomaxoi](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi-thes-makedonomaxoi.jpg)
![parelasi-thes-politika](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi-thes-politika.jpg)
![parelasi-thes-mathites](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi-thes-mathites.jpg)
![parelasi-1](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi-1.jpg)
![parelasi-2](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi-2.jpg)
![parelasi-3](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi-3.jpg)
![parelasi-4](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi-4.jpg)
Στις θέσεις των επισήμων βρίσκεται μεταξύ άλλων ο υπουργός Εθνικής Άμυνας Νίκος Παναγιωτόπουλος, ο περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας Απόστολος Τζιτζικώστας, ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης Κωνσταντίνος Ζέρβας, ο αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Μαργαρίτης Σχοινάς, ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ Κωνσταντίνος Φλώρος, ο πρέσβης των ΗΠΑ στην Ελλάδα Τζορτζ Τσούνης, ο μητροπολίτης Θεσσαλονίκης Άνθιμος κ.α.
![parelasi-12](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi-12.jpg)
![parelasi-13](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi-13.jpg)
![parelasi-6](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi-6.jpg)
![parelasi-9](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi-9.jpg)
![parelasi-7](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi-7.jpg)
![parelasi-8](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi-8.jpg)
![parelasi-11](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi-11.jpg)
![parelasi-10](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi-10.jpg)
Στην παρέλαση και οι έφεδροι όπως κάθε χρόνο.
![parelasi-14](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi-14.jpg)
![parelasi-15](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi-15.jpg)
![parelasi-16](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-10-28/parelasi-16.jpg)
Ξεχωριστή στιγμή στην στρατιωτική παρέλαση της Θεσσαλονίκης αποτέλεσε η πτήση του F-16 της ομάδας Ζευς της Πολεμικής Αεροπορίας με τον χειριστή του αεροσκάφους Χριστόδουλο Γιακουμή να απευθύνει τον δικό του χαιρετισμό σε όλους τους Έλληνες και την Ελλάδα.
«Είμαστε και θα παραμείνουμε έτοιμοι να πράξουμε τα ίδια με την γενιά του 1940. Τιμή σε εκείνους όπου στη ζωή των όρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες. Χρόνια πολλά στην Ελλάδα, Χρόνια πολλά στη Θεσσαλονικη» είπε ο Έλληνας ιπτάμενος.
Πρόκειται για στίχο από το ποίημα «Θερμοπύλες» του Κωνσταντίνου Καβάφη για να επαινέσει όσους θέτουν στη ζωή τους «Θερμοπύλες», όσους θέτουν δηλαδή κάποιον σημαντικό για εκείνους σκοπό και τον υπερασπίζονται μέχρι τέλους
Ο πιλότος του F-16 εκτέλεσε μια σειρά εντυπωσιακών ελιγμών που έκοψαν την ανάσα των περισσότερων από 20.000 θεατών της στρατιωτικής παρέλασης.
Στην αντιφώνησή της η πρόεδρος της Δημοκρατίας, Κατερίνα Σακελλαροπούλου είπε: «Κύριε Επισμηναγέ γιορτάζουμε σήμερα τους ήρωες που πολέμησαν στο Αλβανικό έπος και θυσίασαν και τη ζωή τους για την ελευθερία μας και μαζί τους όλους εσάς στις Ένοπλες Δυνάμεις άοκνους φρουρούς που διασφαλίζεται την εθνική κυριαρχία. Η πατρίδας σας ευγνωμονεί. Χρόνια πολλά και καλές προσγειώσεις.
Η ομάδα Ζευς ξεκίνησε την πορεία της τα τελευταία 12 χρόνια.