Στο Επιστημονικό Πάρκο Πατρών το CERN
Κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων,το Επιστημονικό Πάρκο Πατρών (ΕΠΠ) θα παρουσιάσει τις δράσεις Idea Square και ATTRACT του ευρωπαϊκού ερευνητικού κέντρου CERN, ως μέρος της προσπάθειάς του να ενθαρρύνει τη συμμετοχή των φοιτητών και ερευνητών σε δράσεις ερευνητικών κέντρων του εξωτερικού. Οι δράσεις θα παρουσιαστούν από τον κ. Markus Nordberg, Head of Resources Development.
Σκοπός του Idea Square είναι να φέρει σε επαφή νέους επιστήμονες και να συμβάλλει στην ανάπτυξη καινοτόμων ιδεών, τεχνολογιών και προτύπων, σε επίπεδο σύλληψης της βασικής ιδέας και επίδειξης της δυνατότητας εφαρμογής της.
Η δράση ATTRACT είναι μια πανευρωπαϊκή πρωτοβουλία για την επιτάχυνση της ανάπτυξης υψηλής απόδοσης των τεχνολογιών ανίχνευσης και απεικόνισης.
Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων, θα λάβει χώρα συνάντηση μεταφοράς τεχνογνωσίας ως μέρος της προσπάθειάς του Ε.Π.Π. να ενθαρρύνει τη μεταφορά και την εμπορευματοποίηση των τεχνολογιών του CERN. Η παρουσίαση του τεχνολογικού οικοσυστήματος και των τεχνολογιών που αναπτύσσονται στο CERN θα γίνει από τους κ.κ. Nick Ziogas, Knowledge Transfer Group to CERN, CERN/IPT-KT και Jérôme Pierlot, Procurement and Industrial Services, Industry, Procurement and K