Νίκη 3-2 επί της Βέστερλο ο Ολυμπιακός

Καλός για μία ώρα παιχνιδιού ήταν ο Ολυμπιακός κόντρα στη Βέστερλο – τη χειρότερη βάση αριθμών ομάδα του περσινού βελγικού πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν  με 3-2, αλλά χάλασαν την καλή τους εικόνα στα τελευταία 25 λεπτά χωρίς τη δικαιολογία της κούρασης, καθώς έπαιζε η δεύτερη ενδεκάδα του προπονητή, γεμάτη βασικούς ποδοσφαιριστές.

Στα θετικά για τους πρωταθλητές η πολλά υποσχόμενη εικόνα των νεαρών Ελλήνων παικτών του. Τα γκολ πέτυχαν οι Πουλίδο με πέναλτι στο 39’, ο Ανδρούτσος μετά από πάσα του Μαθάτη στο 62’ και ο Ιντέγιε με κεφαλιά μετά από σέντρα του Πάρντο στο 65’. Στο 68’ οι Βέλγοι είχαν δοκάρι και μείωσαν με γκολ στο 82’ και στο 90’.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Βίκτορ παρέταξε τον Ολυμπιακό με τους: Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Μαζουακού, Κασάμι, Ζντιέλαρ, Ανδρούτσο, Μανθάτη, Σεμπά, Πουλίδο. Μετά το 60’ αγωνίστηκαν οι: Χουτεσιώτης, Βούρος, Μιλιβόγεβιτς, Ντε λα Μπέγια (74’ Σιόβας), Τσιμίκας, Καμπιάσο, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Ντουρμάζ, Πάρντο, Ιντέγε