Αυτός θα είναι ο 180ος…
«Εγώ θα μπορούσα να ήμουν ο 180ός». Με αυτή τη φράση ο Βύρων Πολύδωρας δείχνει τις προθέσεις του εν όψει της εκλογή του Προέδρου της Δημοκρατίας. Ο πρώην υπουργός, ο οποίος θεωρείται ότι είναι ένας από τους πλέον προσεκτικούς χειριστές της ελληνικής γλώσσας, δηλώνει -με αυτό τον έμμεσο τρόπο- ότι εάν η κυβέρνηση έχει βρει μέχρι τον Φεβρουάριο τους υπόλοιπους 179 βουλευτές, τότε ο ίδιος θα συμπληρώσει με την ψήφο του τον απαιτούμενο αριθμό, που θα οδηγήσει στην εκλογή νέου Προέδρου της Δημοκρατίας και, κατά συνέπεια, στην αποφυγή των πρόωρων εκλογών.